Wyniki oceny

2024-11-15

Zmiana Regulaminu wyboru projektów

Dnia 14 listopada 2024 r. Uchwałą Zarządu Województwa Opolskiego nr 1427/2024 nastąpiła zmiana Regulaminu wyboru projektów.

W związku z prośbami wnioskodawców z terenów objętych powodzią, dotyczących wydłużenia terminu naboru wniosków w ramach działania 1.9 Wdrożenie B+R przez MŚP, programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027, podjęto decyzję o wydłużeniu terminu naboru w ramach przedmiotowego działania do 9 grudnia 2024 r. .

Szczegółowy wykaz zmian wraz z uzasadnieniem dostępny jest poniżej. Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia ww. Uchwały.

W załączeniu:

docx 77.43 KB
Pobierz wszystkie

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki jako Instytucja Pośrednicząca we wdrażaniu Regionalnego Programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021 – 2027 w ramach realizacji zadań powierzonych przez Instytucję Zarządzającą Regionalnym Programem Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021 – 2027- Zarząd Województwa Opolskiego: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, ul. Krakowska 38, 45-075 Opole Typ beneficjenta O dofinansowanie w ramach postępowania konkurencyjnego mogą ubiegać się następujące typy beneficjentów: MSP (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, zgodnie z definicją w załączniku 1 do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014). Wnioskodawca zobowiązany jest prowadzić działalność gospodarczą na terenie województwa opolskiego. Oznacza to, że na terenie województwa opolskiego Wnioskodawca posiada główną siedzibę lub oddział lub miejsce prowadzenia działalności. Weryfikacja nastąpi na podstawie odpisu ze stosownego rejestru (ewidencji) – z zastrzeżeniem, że przedmiotowy wpis do rejestru (ewidencji) został dokonany najpóźniej na dzień podpisania umowy o dofinansowanie. Forma prawna beneficjenta zgodnie z klasyfikacją form prawnych podmiotów gospodarki narodowej określonych w § 7 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń (Dz.U. 2015 poz. 2009 z późn. zm.).  

Szczegóły naboru

Kto może składać wniosek

Typ beneficjenta O dofinansowanie w ramach postępowania konkurencyjnego mogą ubiegać się następujące typy beneficjentów:

  • MSP (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, zgodnie z definicją w załączniku 1 do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014). Wnioskodawca zobowiązany jest prowadzić działalność gospodarczą na terenie województwa opolskiego. Oznacza to, że na terenie województwa opolskiego Wnioskodawca posiada główną siedzibę lub oddział lub miejsce prowadzenia działalności. Weryfikacja nastąpi na podstawie odpisu ze stosownego rejestru (ewidencji) – z zastrzeżeniem, że przedmiotowy wpis do rejestru (ewidencji) został dokonany najpóźniej na dzień podpisania umowy o dofinansowanie. Forma prawna beneficjenta zgodnie z klasyfikacją form prawnych podmiotów gospodarki narodowej określonych w § 7 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń (Dz.U. 2015 poz. 2009 z późn. zm.).
Na co można otrzymać dofinansowanie

Wdrożenie wyników prac B+R przez MŚP.

Jak się ubiegać?

Sposób składania wniosku o dofinansowanie

Zadaniem systemu LSI 2021-2027 jest umożliwienie wnioskodawcom tworzenia wniosków o dofinansowanie projektu, a IP elektroniczne prowadzenie wykazu projektów od momentu ich złożenia przez wnioskodawcę, aż do utworzenia listy projektów wybranych do dofinansowania.

  • Elementem systemu LSI 2021-2027 jest panel wnioskodawcy. Jest to specjalna aplikacja, funkcjonująca jako serwis internetowy, dedykowana dla wnioskodawców, dostępna wyłącznie on-line. Panel wnioskodawcy jest jedynym narzędziem dostępnym dla wnioskodawców, za pomocą którego należy wypełnić i złożyć wniosek o dofinansowanie projektu w ramach programu FEO 2021-2027.
  • Adres strony internetowej panelu wnioskodawcy: http://pw2021.opolskie.pl Panel wnioskodawcy przewiduje możliwości złożenia załączników do wniosku o dofinansowanie projektu wypełnionych zgodnie z zapisami Instrukcji wypełniania załączników do wniosku stanowiącej załącznik nr 6 do Regulaminu.
  • Załączniki należy przesłać wraz z wnioskiem o dofinansowanie zgodnie z zapisami Instrukcji obsługi Panelu wnioskodawcy FEO 2021-2027 stanowiącej zał. nr 2 do Regulaminu.
  • Szczegółowe informacje odnośnie sposobu dostępu do formularza wniosku znajdują się w Instrukcji obsługi Panelu wnioskodawcy FEO 2021-2027 stanowiącej załącznik nr 2 do Regulaminu.
  • Wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami należy podpisać podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym zgodnie z zapisami Instrukcji obsługi Panelu wnioskodawcy FEO 2021-2027 stanowiącej zał. nr 2 do Regulaminu (opis dotyczący podpisu elektronicznego wniosku).

Termin składania wniosków

  • Nabór wniosków o dofinansowanie projektów będzie prowadzony w terminie: od 31 października do 21 listopada 2024 r.
  • W przypadku awarii systemu LSI 2021-2027 podczas naboru/oceny wniosków/złożenia korekty wniosku o dofinansowanie projektu, ZWO upoważnia Dyrektora OCRG do podjęcia decyzji o wydłużeniu czasu naboru/oceny wniosków/złożenia korekty wniosku o czas trwania awarii.
  • Wówczas termin zakończenia naboru/oceny/złożenia korekty zostanie ogłoszony w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej IP FEO 2021-2027, FEO 2021-2027 oraz na portalu Funduszy Europejskich i/lub Wnioskodawca zostanie o tym fakcie poinformowany indywidualnie. Inne okoliczności, które mogą wpływać na datę zakończenia naboru: a) zwiększenie kwoty przewidzianej na dofinansowanie projektów w ramach postępowania, b) osiągnięcie określonej wartości kwoty dofinansowania w złożonych wnioskach w ramach postępowania, c) inna niż przewidywana pierwotnie liczba składanych wniosków
Informacje dodatkowe i wskazówki

Miejsce składania wniosków

System teleinformatyczny, w którym należy złożyć wniosek oraz sposób dostępu do formularza wniosku

  • IP przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektów wyłącznie za pomocą systemu teleinformatycznego LSI 2021-2027.

Finanse

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu W zależności od rodzaju pomocy publicznej, którą objęty jest projekt: Projekty/koszty objęte regionalną pomocą inwestycyjną zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 7 października 2022 r. w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach celu polityki CP1 (iii) w zakresie wzmacniania trwałego wzrostu i konkurencyjności mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców oraz tworzenia miejsc pracy w mikroprzedsiębiorstwach, małych i średnich przedsiębiorstwach, w tym poprzez inwestycje produkcyjne w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027 (Dz. U. 2022 poz. 2150):

  • Mikro , małe przedsiębiorstwa: 60%
  • Średnie przedsiębiorstwa: 50 %.

Projekty/koszty objęte pomocą de minimis zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 kwietnia 2024 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027 (Dz. U. 2024 poz. 598):

  • Mikro , małe i średnie przedsiębiorstwa: 70 %.

Koszty objęte pomocą zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 12 lipca 2023 r. w sprawie udzielania mikroprzedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorcom pomocy na usługi doradcze oraz na udział w targach w ramach regionalnych programów na lata 2021-2027 (Dz.U.2023 poz.1399):

  • Mikro , małe i średnie przedsiębiorstwa: 50 %.

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów

Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów Kwota przeznaczona na nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania 1.9 Wdrożenie B+R przez MŚP w ramach programu FEO 2021-2027, w postępowaniu konkurencyjnym wynosi

  • 17 100 000 PLN.

W ramach działania nie przewidziano wsparcia z budżetu państwa. Umowy o dofinansowanie projektów zostaną podpisane z uwzględnieniem wysokości dostępnej kwoty przeznaczonej na nabór wniosków o dofinansowanie, wyliczonej na podstawie algorytmu przeliczania środków.

Inne ważne informacje

Środki odwoławcze przysługujące składającemu wniosek

Informacja o przysługujących wnioskodawcy środkach odwoławczych oraz instytucji właściwej do ich rozpatrzenia W przypadku negatywnej oceny projektu, o której mowa w art. 56 ust. 5 i 6 ustawy wdrożeniowej, wybieranego w sposób konkurencyjny, Wnioskodawca ma prawo w terminie 14 dni od dnia doręczenia informacji, o której mowa w art. 56 ust. 4 ww. ustawy, złożyć pisemny protest do Instytucji Zarządzającej FEO 2021-2027. Protest jest wnoszony za pośrednictwem instytucji, o której mowa w art. 44 ust. 1, tj. OCRG, w celu ponownego sprawdzenia złożonego przez niego wniosku w zakresie spełniania kryteriów wyboru projektów. Protest od negatywnej oceny formalnej/merytorycznej projektu oraz od niewybrania projektu do dofinansowania w trybie konkurencyjnym w ramach FEO 2021-2027 należy złożyć do IZ FEO 2021-2027 za pośrednictwem OCRG na adres: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, ul. Krakowska 38, 45-075 Opole. Informacja na temat procedury odwoławczej obowiązującej dla postępowania konkurencyjnego została opisana szczegółowo w Rozdziale 16 tzw. ustawy wdrożeniowej, tj. ustawie z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz.U.2022.1079).

Pytania i odpowiedzi

Sposób udzielania wnioskodawcy wyjaśnień w kwestiach dotyczących postępowania W przypadku konieczności udzielenia wnioskodawcy wyjaśnień w kwestiach dotyczących postępowania konkurencyjnego Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki udziela indywidualnie odpowiedzi na pytania wnioskodawcy. W przypadku pytań wymagających dodatkowych konsultacji odpowiedzi będą przekazywane niezwłocznie po ich przeprowadzeniu. Zapytania do Zapytania do IP można składać za pomocą:

  • e – maila: info@ocrg.opolskie.pl
  • Telefonu: 77 40 33 660, 77 40 33 661, 77 40 33 669
  • Bezpośrednio w siedzibie: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki Dział Informacji i Promocji, ul. Krakowska 38, 45-075 Opole.

Natomiast w zakładce „często zadawane pytanie” na stronie internetowej programu FEO 2021-2027 zamieszczane są pytania i odpowiedzi na często zadawane pytania do różnych postępowań konkurencyjnych.

Dokumenty

docx (wersja nieaktualna) 167.87 KB
Start
Koniec
Termin rozstrzygnięcia
Nie został określony