Ocena projektu i sposób wyboru projektów
- Projekty będą wybierane w sposób konkurencyjny. Postępowanie w zakresie wyboru projektów obejmuje nabór i ocenę wniosków o dofinansowanie oraz rozstrzygnięcie w zakresie przyznania dofinansowania.
Przez przeprowadzenie naboru rozumie się:
- rozpoczęcie naboru,
- przyjmowanie wniosków,
- zakończenie naboru.
W dniu rozpoczęcia naboru IP udostępni formularz wniosku o dofinansowanie projektu w LSI 2021 2027, aby potencjalny wnioskodawca mógł go wypełnić, a następnie złożyć wniosek w trakcie przyjmowania wniosków.
W dniu rozpoczęcia naboru IP udostępni formularz wniosku o dofinansowanie projektu w LSI 2021 2027, aby potencjalny wnioskodawca mógł go wypełnić, a następnie złożyć wniosek w trakcie przyjmowania wniosków.
Wnioski złożone podczas naboru, podlegają ocenie, która przebiega w trzech etapach:
Etap I - ocena formalna dostępowa (obligatoryjna) - ocena formalna dostępowa trwa do 50 dni kalendarzowych od dnia następnego po zakończeniu naboru.
Etap II – ocena formalna (obligatoryjna) - projekty pozytywnie ocenione na etapie oceny formalnej dostępowej poddawane są ocenie formalnej, która trwa do 50 dni kalendarzowych od dnia następnego po zakończeniu oceny formalnej dostępowej.
Etap II - ocena merytoryczna (obligatoryjna) - projekty pozytywnie ocenione pod względem formalnym poddawane są ocenie merytorycznej, która trwa do 100 dni kalendarzowych od dnia następnego po zakończeniu oceny formalnej.
- Projekty podlegają ocenie środowiskowej niezależnie od przeprowadzanej oceny formalnej lub merytorycznej.
- Celem postępowania jest wybór do dofinansowania projektów spełniających kryteria wyboru projektów, które wśród projektów z wymaganą minimalną liczbą punktów, uzyskały kolejno największą liczbę punktów w ramach dostępnej kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów.
- Szczegółowy opis procedury oceny projektów w ramach postępowania konkurencyjnego znajduje się w załączniku nr 1 do regulaminu pn. Procedura oceny projektów.
- Komisja Oceny Projektów pracuje zgodnie z zasadami i trybem określonym w „Regulaminie pracy Komisji Oceny Projektów oceniającej projekty w ramach EFRR FEO 2021-2027”.
Zakres, w jakim możliwe jest uzupełnienie lub poprawienie wniosków
- Etap I – ocena formalna dostępowa obejmuje ocenę spełniania przez projekt kryteriów o charakterze formalnym niepodlegających korekcie. Kryteriami takimi są kryteria, których ocena polega na przypisaniu wartości „TAK” lub „NIE”. Na tym etapie oceny nie ma możliwości poprawy wniosku o dofinansowanie projektu ani składania wyjaśnień.
- IP umożliwia uzupełnienie lub poprawienie wniosku o dofinansowanie projektu na pozostałych etapach oceny.
- Wnioskodawca może uzupełnić lub poprawić wniosek tylko na wezwanie IP. W wezwaniu do uzupełnienia lub poprawienia wniosku IP określi zakres niezbędnych uzupełnień lub poprawek we wniosku oraz wyznaczy termin, w jakim należy to zrobić. Wyznaczony termin będzie adekwatny do zakresu uzupełnień lub poprawek wskazanych w wezwaniu i uwzględni to, że będą one dokonywane przez wnioskodawcę w dni robocze.
Wezwanie do uzupełnienia lub poprawienia wniosku przekazane zostanie wnioskodawcy drogą elektroniczną. Wynika to z art. 55 ust. 2 ustawy. Oznacza to, że wezwanie może zostać przekazane przykładowo na adres e-mail wnioskodawcy lub na jego konto we właściwym systemie teleinformatycznym.
UWAGA!
Jeżeli wnioskodawca uzupełni wniosek niezgodnie z wezwaniem, ocenie podlega projekt na podstawie złożonej korekty wniosku. Jeżeli wnioskodawca nie złoży w wymaganym terminie korekty wniosku, ocenie podlega projekt na wersji wniosku, który został skierowany do uzupełnienia lub poprawy.
Rozstrzygnięcie w zakresie wyboru projektu do dofinansowania
- Zarząd Województwa Opolskiego, na podstawie opracowanej przez KOP listy ocenionych projektów, z uwzględnieniem wyników oceny środowiskowej oraz dostępnej alokacji, podejmuje w formie uchwały decyzję o rozstrzygnięciu postępowania, a w konsekwencji dokonuje wyboru projektów do dofinansowania. IP FEO 2021-2027 zamieszcza na stronie internetowej FEO 2021-2027 oraz na portalu Funduszy Europejskich informację o wybranych do dofinansowania projektach wraz z listą projektów, które otrzymały ocenę negatywną.
- W celu zabezpieczenia sprawnego i efektywnego wdrażania Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027, należy uwzględnić poniższe zapisy:
1. Wnioskodawca, którego projekt został wybrany do dofinansowania jest zobowiązany do dostarczenia dokumentów stanowiących załączniki do wniosku o dofinansowanie, niezbędnych do podpisania umowy o dofinansowanie projektu w terminie maksymalnie do 30 dni kalendarzowych od dnia podjęcia przez Zarząd Województwa Opolskiego - Instytucję Zarządzającą FEO 2021-2027 Uchwały o wyborze projektu do dofinansowania (wskazany wyżej termin nie dotyczy dokumentacji w zakresie oceny oddziaływania na środowisko);
2. Po upływie terminu, o którym mowa w pkt. 1, wnioskodawca utraci możliwość dofinansowania. W uzasadnionych przypadkach, na prośbę wnioskodawcy, IP może wyrazić zgodę na wydłużenie ww. terminu.
Orientacyjny termin przeprowadzenia oceny projektów/rozstrzygnięcia naboru
Orientacyjny termin zakończenia oceny projektów/rozstrzygnięcia naboru to styczeń 2026 r.
Lista wymaganych dokumentów:
- Załącznik nr 1 do wniosku o dofinansowanie – Biznes Plan dla wnioskodawców ubiegających się o wsparcie
- Załącznik nr 2 do wniosku o dofinansowanie – Formularz w zakresie wpływu projektu na środowisko
- Załącznik nr 3 do wniosku o dofinansowanie – brak wzoru
Dokumentacja dla projektów infrastrukturalnych - Załącznik nr 4 do wniosku o dofinansowanie – brak wzoru
Kopia zawartej umowy / porozumienia na realizacje wspólnego przedsięwzięcia - Załącznik nr 5 do wniosku o dofinansowanie – brak wzoru
Poświadczenia oceny finansowej odbiorcy - Załącznik nr 6 do wniosku o dofinansowanie – brak wzoru
Dokumenty rejestrowe - Załącznik nr 7 do wniosku o dofinansowanie
Dokumenty dotyczące pomocy publicznej
Załącznik nr 7.1A – Oświadczenie wnioskodawcy o nieotrzymaniu pomocy publicznej;
Załącznik nr 7.1B – Oświadczenie wnioskodawcy o otrzymanej pomocy publicznej;
Załącznik nr 7.2 – Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się
o pomoc de minimis - wypełniają wnioskodawcy ubiegający się o pomoc de minimis;
Załącznik nr 7.3 – Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się
o pomoc inną niż pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie, pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie;
Załącznik nr 7.4 do wniosku o dofinansowanie – Oświadczenie Wnioskodawcy o niezaliczeniu się do przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji - Załącznik nr 8 do wniosku o dofinansowanie
Oświadczenie o spełnieniu kryteriów podmiotowych przez przedsiębiorcę - Załącznik nr 9 do wniosku o dofinansowanie
Oświadczenie Wnioskodawcy o niekaralności - Załącznik nr 10 do wniosku o dofinansowanie
Szczegółowy budżet projektu z opisem metodologii oszacowania kwot ryczałtowych (koszty bezpośrednie) - Załącznik nr 11 do wniosku o dofinansowanie
Dokumenty dodatkowe dla działania 1.5
Załącznik nr 11.1 do wniosku o dofinansowanie – Wzór opinii o innowacyjności
Załącznik nr 11.2 do wniosku o dofinansowanie – Wzór badania stanu techniki - Załącznik nr 12 do wniosku o dofinansowanie
Inne oświadczenia Wnioskodawcy nięzbędne do oceny projektu
Załącznik nr 12.1 do wniosku o dofinansowanie – Oświadczenie Wnioskodawcy
w zakresie szczególnych rozwiązań i przepisów
Załącznik nr 12.2 do wniosku o dofinansowanie – Oświadczenie o zabezpieczeniu środków na realizację projektu
Załącznik nr 12.3 do wniosku o dofinansowanie – Dokument poświadczający prawo dysponowania nieruchomością – brak wzoru - Załącznik nr 13 do wniosku o dofinansowanie – brak wzoru
Indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego