Wyniki oceny

Pobierz wszystkie

Szczegóły naboru

Kto może składać wniosek

Typ beneficjenta ogólny: Administracja publiczna
Typ beneficjenta szczegółowy:  Jednostki Samorządu Terytorialnego


Typ beneficjenta ogólny: Organizacje społeczne i związki wyznaniowe
Typ beneficjenta szczegółowy
- Kluby sportowe,
- Centra sportu,
- Kościoły i związki wyznaniowe, 
- Niepubliczne podmioty integracji i pomocy społecznej,
- Organizacje pozarządowe,
- Podmioty ekonomii społecznej


Typ beneficjenta ogólny:
- Partnerstwa
Typ beneficjenta szczegółowy:
- Partnerstwa instytucji pozarządowych
Oznacza to partnerstwo wszelkich podmiotów, które nie są instytucjami rządowymi.


Typ beneficjenta ogólny:
- Służby publiczne


Typ beneficjenta szczegółowy:
- Instytucje integracji i pomocy społecznej

W przypadku projektu partnerskiego każdy partner podobnie jak wnioskodawca musi być podmiotem uprawnionym do otrzymania wsparcia w ramach działania 6.1 Wsparcie ekonomii społecznej FEO 2021-2027.

Beneficjent oraz Partner/Partnerzy muszą wpisywać się zarówno w typ ogólny jak i w typ szczegółowy Beneficjenta. 
 

Na co można otrzymać dofinansowanie

Typy projektów podlegających dofinansowaniu

Numeracja typów przedsięwzięć wskazana zgodnie z zapisami karty dla działania 6.1 Wsparcie ekonomii społecznej  w treści Szczegółowego Opisu Priorytetów Programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 (wersja nr 17)
1.    Wsparcie finansowe na utworzenie nowych miejsc pracy i ich początkowe utrzymanie (12 miesięcy) w:
a)    w nowych przedsiębiorstwach społecznych (PS), w tym przedsiębiorstwach społecznych powstałych z przekształcenia podmiotów ekonomii społecznej (PES) w PS lub
b)    w istniejących PS, niekorzystających dotychczas ze wsparcia finansowego na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy lub
c)    w istniejących PS, korzystających ze wsparcia finansowego na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy, po upływie okresu trwałości dla wszystkich stworzonych wcześniej miejsc pracy.
2.    Usługi towarzyszące przyznaniu wsparcia finansowego na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy w PS takie jak: doradztwo biznesowe, doradztwo w zakresie wzmocnienia potencjału kadrowego, finansowego i innowacyjnego, wsparcie w postępowaniach 
o udzielenie zamówienia publicznego.
3.    Wspieranie działalności PES/PS poprzez w szczególności doradztwo biznesowe, doradztwo w zakresie wzmocnienia potencjału kadrowego, finansowego 
i innowacyjnego, wsparcie w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.
4.    Wsparcie tworzenia PES innych niż PS np. poprzez usługi doradcze i animacyjne bez wsparcia finansowego na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy.
5.    Animacja lokalna, polegająca na upowszechnianiu idei i zasad ekonomii społecznej, pobudzaniu aktywności społecznej w społecznościach lokalnych oraz inicjowaniu 
i rozwoju międzysektorowych partnerstw lokalnych.
6.    Wsparcie realizacji indywidualnego planu reintegracyjnego, w tym wypłata wsparcia reintegracyjnego dla 
nowych pracowników PS.
7.    Rozwój umiejętności, kompetencji i kwalifikacji osób zatrudnianych w PES 
w szczególności przy wykorzystaniu Bazy Usług Rozwojowych (BUR).
8.    Rozwój umiejętności, kompetencji i kwalifikacji kadr ekonomii społecznej, wynikających z regionalnych i 
lokalnych potrzeb.
 

Jak się ubiegać?

Sposób składania wniosku o dofinansowanie

Nabór wniosków o dofinansowanie projektu będzie prowadzony w terminie:
19.05.2025 r. – 30.06.2025 r.

IP przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektu wyłącznie za pomocą systemu teleinformatycznego LSI 2021-2027.

Elementem systemu LSI 2021-2027 jest Panel Wnioskodawcy. Jest to specjalna aplikacja, funkcjonująca jako serwis internetowy, dedykowana dla wnioskodawców, dostępna wyłącznie on-line. Panel Wnioskodawcy jest jedynym narzędziem dostępnym dla wnioskodawców, za pomocą którego należy wypełnić i złożyć wniosek o dofinansowanie projektu z załącznikami w ramach FEO 2021-2027. Adres strony internetowej Panelu wnioskodawcy: http://pw2021.opolskie.pl

Wniosek o dofinansowanie projektu składany jest bez pisma przewodniego.

Termin roztrzygnięcia naboru:

luty 2026 r.

Finanse

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu oznacza procent wydatków kwalifikowalnych projektu, który może zostać objęty finansowaniem UE lub współfinansowaniem krajowym ze środków BP. Dla postępowania konkurencyjnego w ramach działania 6.1 Wsparcie ekonomii społecznej wynosi:
98%  w tym maksymalny udział budżetu państwa w finansowaniu wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu 13%, a w przypadku części budżetu projektu dotyczącej stawek jednostkowych na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy – 100% (w tym udział budżetu państwa na poziomie 15%, a środków UE 85%)
 

Maksymalny % poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych w projekcie (środki UE) wynosi :

85%


Minimalny wkład własny beneficjenta do projektu (pieniężny lub niepieniężny) wynosi:
2%, a w przypadku części budżetu projektu dotyczącej stawek jednostkowych na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy – 0%

UWAGA! Wkład własny wnoszony do projektu wyliczany jest z części budżetu projektu nie obejmującej stawek na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów
Dla postępowania konkurencyjnego w ramach działania 6.1 Wsparcie ekonomii społecznej maksymalna wartość dofinansowania projektu dla naboru nr FEOP.06.01-IP.02-001/25  (obszar środkowo – południowy) wynosi:
8 501 237,00 PLN:
­    - 7 373 522,00 PLN środki EFS+,
­    - 1 127 715,00 PLN środki BP.
 

 Komunikat o kursie euro

Do przeliczenia kwoty wskazanej w euro [EUR], o której mowa w Regulaminie wyboru projektów nr FEOP.06.01-IP.02-001/25 w sekcji 28 Uproszczone formy rozliczania wydatków, należy stosować miesięczny obrachunkowy kurs wymiany stosowany przez Komisję Europejską, aktualny na dzień ogłoszenia naboru. Kurs euro obowiązujący w maju 2025 r. to 4,2708 zł.

Komunikat o wskaźnikach

Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu jako Instytucja Pośrednicząca w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego na lata 2021-2027 informuje, że w związku z brakiem możliwości wyboru (w Sekcji 4 wniosku o dofinansowanie pn. Wskaźniki projektu) wskaźnika monitorującego stawkę jednostkową na utworzenie miejsca pracy w PS ze środków EFS+, określonego w „Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków EFS+ w regionalnych programach na lata 2021 – 2027” w brzmieniu: Liczba miejsc pracy utworzonych w przedsiębiorstwie społecznym, zalecamy aby ten wskaźnik został ujęty  w treści wniosku w sekcji 5 pn. Haromonogram rzeczowo– finansowy w opisie zadania lub zadań dotyczących tworzenia miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych wraz z opisem sposobu jego pomiaru, zgodnym z zapisami w Sekcji 4.4.1 ww. Wytycznych.
Jednocześnie w nawiązaniu do zapisów Załącznika nr 7 do Regulaminu wyboru projektów nr FEOP.06.01-IP.02-001/25 dotyczącego projektów złożonych w ramach postępowania konkurencyjnego dla działania 6.1 Wsparcie ekonomii społecznej, priorytetu 6 Fundusze Europejskie wspierające ekonomię społeczną, programu regionalnego FEO 2021-2027, poniżej przekazujemy informację dotyczącą definicji wskaźników, określonych w „Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków EFS+ w regionalnych programach na lata 2021 – 2027”, mierzących liczbę miejsc pracy, które zostały utworzone w PS ze środków EFS, a następnie utrzymane przez 12 miesięcy.

Informacja dot. definicji wskaźników
 

Środki odwoławcze

Wnioskodawca, którego projekt został oceniony negatywnie na którymkolwiek z etapów oceny, ma prawo w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o jego niezakwalifikowaniu do kolejnego etapu oceny lub nie wybraniu do dofinansowania (w tym
z uwagi na wyczerpanie kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w danym naborze), złożyć pisemny protest za pośrednictwem instytucji, o której mowa w art. 44 ust. 1 ustawy wdrożeniowej, tj. IP na adres:  

Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu
ul. Głogowska 25c, 45-315 Opole.

Autokontroli w zakresie oceny projektu, o której mowa w art. 67 ust. 1 ustawy wdrożeniowej dokonuje Instytucja Pośrednicząca.

Natomiast instytucją odpowiedzialną za rozpatrzenie protestu jest IZ FEO 2021 – 2027.

Wyczerpanie kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w danym naborze nie może stanowić wyłącznej przesłanki wniesienia protestu.

Szczegółowe informacje dotyczące procedury odwoławczej zostały opisane w Rozdziale 16 ustawy wdrożeniowej oraz w Regulaminie wyboru projektów nr FEOP.06.01-IP.02-001/25 w sekcji 25 Informacja o przysługujących wnioskodawcy środkach odwoławczych oraz instytucji właściwej do ich rozpatrzenia.

UWAGA!

Procedura odwoławcza nie wstrzymuje zawierania umów o dofinansowanie z Wnioskodawcami, których projekty zostały wybrane do dofinansowania.

Inne ważne pytania

Pytania i odpowiedzi


Dodatkowe informacje można uzyskać w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu ul. Głogowska 25c, 45-315 Opole.


Punkt Informacyjny o EFS: 
 - e-mail: punktefs@wup.opole.pl,
- numer tel. 77 44 16 754, 77 44 16 599
 

Dokumenty

Start
Koniec
Termin rozstrzygnięcia
luty 2026 r.
Gdzie szukać informacji?