Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu oznacza procent wydatków kwalifikowalnych projektu, który może zostać objęty finansowaniem UE lub współfinansowaniem krajowym ze środków budżetu państwa. Maksymalny % poziom dofinansowania UE wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu: W zależności od rodzaju pomocy publicznej, którą objęty jest projekt:
- Projekty/koszty dotyczące infrastruktury badawczej objęte pomocą inwestycyjną na infrastrukturę badawczą zgodnie z rozporządzeniem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 29 listopada 2022 r. w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę badawczą w ramach regionalnych programów na lata 2021-2027 (Dz. Dz.U. 2022 poz. 2498 z późn. zm.):
- Mikro i małe przedsiębiorstwa: 50 %;
- Średnie przedsiębiorstwa: 50 %.
Projekty/koszty objęte pomocą w zakresie badań i rozwoju zgodnie z rozporządzeniem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 29 listopada 2022 r. w sprawie udzielania pomocy na badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe oraz studia wykonalności w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2021–2027 (Dz. U. z 2022 r. poz. 2573):
- Koszty dotyczące badań przemysłowych:
- Mikro i małe przedsiębiorstwa: 70 %; − Średnie przedsiębiorstwa: 60 %;
- Koszty dotyczące prac rozwojowych:
- Mikro i małe przedsiębiorstwa: 45 %; − Średnie przedsiębiorstwa: 35 %. Maksymalna intensywność pomocy udzielanej na badania przemysłowe i prace rozwojowe może wzrosnąć o 15 punktów procentowych, ale nie więcej niż do poziomu 80% jeżeli zostanie spełniony co najmniej jeden z poniższych warunków zgodnie z art. 25 pkt. 6.b) Rozporzadzenia Komisji (UE) NR 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu:
- projekt zakłada efektywną współpracę:
- między przedsiębiorstwami, wśród których przynajmniej jedno jest MŚP, lub jest realizowany w co najmniej dwóch państwach członkowskich lub w państwie członkowskim i w państwie umawiającej się strony Porozumienia EOG, przy czym żadne pojedyncze przedsiębiorstwo nie ponosi więcej niż 70 % kosztów kwalifikowalnych, lub
- między przedsiębiorstwem i co najmniej jedną organizacją prowadzącą badania i upowszechniającą wiedzę, jeżeli ta ostatnia ponosi co najmniej 10 % kosztów kwalifikowalnych i ma prawo do publikowania własnych wyników badań;
- wyniki projektu są szeroko rozpowszechniane podczas konferencji, za pośrednictwem publikacji, ogólnodostępnych baz bądź oprogramowania bezpłatnego lub otwartego.
W związku z powyższym, przy zastosowaniu wyżej opisanych dodatkowych 15 punktów procentowych, intensywność pomocy w odniesieniu do kosztów badań przemysłowych i prac rozwojowych nie może przekroczyć: Koszty dotyczące badań przemysłowych: − Mikro i małe przedsiębiorstwa: 80 %; − Średnie przedsiębiorstwa: 75 %. Koszty dotyczące prac rozwojowych: − Mikro i małe przedsiębiorstwa: 60 %; − Średnie przedsiębiorstwa: 50 %. Wyniki projektu są szeroko rozpowszechniane, gdy zostaną:
- zaprezentowane na co najmniej 3 konferencjach naukowych lub technicznych, w tym co najmniej 1 o randze ogólnokrajowej, lub
opublikowane w co najmniej 2 czasopismach naukowych lub - technicznych (zawartych w wykazie czasopism opublikowanym przez MEiN, aktualnym na dzień przyjęcia artykułu do druku), lub
- opublikowane w powszechnie dostępnych bazach danych, zapewniających swobodny dostęp do uzyskanych wyników badań, lubw całości rozpowszechnione za pośrednictwem oprogramowania bezpłatnego lub oprogramowania z licencją otwartego dostępu.
Przeprowadzenie ww. działań upowszechniających będzie przedmiotem monitorowania a także kontroli przedsięwzięcia prowadzonej w ramach kontroli na miejscu realizacji projektu przez Instytucję Pośredniczącą. Rozpowszechnianie wyników prac B+R w gospodarce regionalnej musi nastąpić w okresie trwałości projektu. W przypadku zastosowania cross-financingu w projekcie – na podstawie Rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 29 września 2022 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów na lata 2021-2027 (Dz.U. 2022 poz. 2062 z późn. zm.): 70 %
Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów
Kwota przeznaczona na nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania 1.1 Prace B+R i infrastruktura w MŚP w postępowaniu konkurencyjnym wynosi 20 000 000 PLN. W ramach działania nie przewidziano wsparcia z budżetu państwa. Umowy o dofinansowanie projektów zostaną podpisane z uwzględnieniem wysokości dostępnej kwoty przeznaczonej na nabór wniosków o dofinansowanie, wyliczonej na podstawie algorytmu przeliczania środków.